Obowiązek podatkowy od usług transportowych powstaje z chwilą wystawienia faktury
Opublikowany 2013/06/06
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 16 maja 2013 w sprawie TNT Express Worldwide (Polska) sp. z o. o.przeciwko Ministerstwu Finansów (sygn. C-169/12)
VAT od usług transportowych nie trzeba rozliczać w sposób szczególny,można rozliczać VAT w okresie wystawienia faktury. Dzieje się tak dlatego, że polskie przepisy określające szczególny moment powstania obowiązku podatkowego od usług transportowych, są niezgodne z prawem unijnym. Wynika to z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 16 maja 2013 r. w sprawie TNT Express Worldwide (Poland) sp. z o.o. przeciwko Ministrowi Finansów (sygn. C-169/12)
Sprawa dotyczyła spółki (podatnika VAT), która świadczy usługi pocztowe, transportowe i spedycyjne. Spółka wystawia faktury swoim klientom raz w tygodniu, a niektórym wystawiane są one z uzgodnioną częstotliwością. Faktury obejmują wszystkie usługi wykonane dla określonego klienta w konkretnym okresie rozliczeniowym. Termin płatności wyznaczany jest zazwyczaj na datę o 7, 14 lub 21 dni późniejszą od daty wystawienia faktury. Ponadto spółka nie dzieli usług objętych fakturą na usługi pocztowe, usługi transportowe i spedycyjne w celu ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego. Ponieważ faktury wystawiane są najpóźniej w ostatnich dniach okresu rozliczeniowego, podatek z tytułu usług wykonanych w określonym miesiącu jest ujmowany w rejestrach i deklaracji z tytułu podatku VAT składanej za miesiąc wykonania usługi.
Organ podatkowy nie zgodził się z takim postępowaniem podatnika. Sprawa ostatecznie trafiła do NSA, który postanowił zwrócić się do Trybunału z pytaniami prejudycjalnymi w omawianej sprawie.
Przypomnieć należy, że polskie przepisy o VAT określają, iż w odniesieniu do niektórych rodzajów transakcji, w tym usług transportowych i spedycyjnych, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, lecz nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usługi (art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT).
Natomiast zgodnie z art. 66 lit. b) dyrektywy VAT, państwa członkowskie mogą postanowić, iż podatek VAT w odniesieniu do niektórych rodzajów transakcji lub niektórych kategorii podatników staje się wymagalny „nie później niż w momencie otrzymania zapłaty”. Przepis ten określa termin i wyznacza najpóźniejszy moment wymagalności podatku VAT dla transakcji, które państwo członkowskie postanowi uregulować w ten sposób. Moment ten odpowiada otrzymaniu zapłaty ceny świadczenia.
TSUE w wyroku uznał, że art. 66 dyrektywy VAT należy interpretować w ten sposób, że stoi on na przeszkodzie unormowaniu prawa krajowego, zgodnie z którym podatek VAT w odniesieniu do usług transportowych i spedycyjnych staje się wymagalny w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, lecz nie później niż po upływie 30 dni od dnia świadczenia usługi, nawet jeżeli faktura została wystawiona wcześniej i przewiduje późniejszy termin zapłaty.
Wyrok ten oznacza, że firmy transportowe mogą rozliczać VAT na zasadach ogólnych, a nie w sposób szczególny uregulowany w art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT.
Podkreślić należy, że od 1 stycznia 2014 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o VAT, która zmienia brzmienie przepisów określających szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Usługi transportowe mają być rozliczane na zasadach ogólnych.
A zatem zgodnie z wyrokiem Trybunału podatnicy świadczący usługi transportowe lub spedycyjne z tytułu świadczonych usług wykazują obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych, tzn. z chwilą wystawienia faktury nie później niż 7. dnia, licząc od wydania towaru lub wykonania usługi